Kyllä rupeaa kesä jo taittumaan loppuaan kohti, ei tässä auta muu kuin myöntää se ja kaivaa kynttiät ja villasukat esiin. Vielä elättelen toiveita, että tulisi parempaa keliä loppulomalle, niin ehtisi vähän nauttia vielä ulkoilmastakin. Puutarhassakin olisi tehtävää, mutta sadekelillä ei juuri inspiroi. Loma jatkuu vielä osittain, vähän on jo orientoitumista työrintamalle. Toivon, että osaisin vielä nauttia vapaista. Pitää kaiketi keksiä jotakin, lähteä johonkin vielä käymään.
![]() |
Täällä tarkenee kahvitella vielä... |
Perunaa en laittanut tänä vuonna ollenkaan, mutta jotenkin mystisesti sitä vain silti löytyi kasvimaalta! No, tein niistä lounasta ja hyvää oli. Yksi punasipuli irtosi maast akun perkasin. Kovin ovat pieniä, joskin en ovat kasvaneet ihan oman onnensa nojassa, etten ihmettele.
Jättikurpitsassa on yksi, kohta jalkapallon kokoinen, kurpitsa ja paljon pienempiä alkuja. Se on vallannut koko kasvimaan ja rynnii jo nurmikolle molemmin puolin! Ihan järjetön kasvu siinä! Eilen kyselin ystävältä, joka kaikkea kasvattelee, että mistä tietää, että kurpitsat ovat kypsiä. Vielä saa odotella.
Kesäkurppa tuotti jonkin verran reissuni aikana, annoin osan pois ja osasta kokkasin. Vielä on alkuja, mutta ei mitenkään huimaa ole ollut tuotanto taimien määrästä huolimatta. Saisi vielä lisää tulla.
![]() |
Lounas |
![]() |
Lenkkipolun maisemia. |
Nyt kutsuu taas tuo lenkkipolkuni, pitää päästä aivoja ja kehoa tuulettamaan. Hyvää sunnuntaita ihmisille!
Sinulla on hyvä kun on tuollainen ihana kasvihuone! Minun tomaatit kärvistelevät ulkona autotallin seinustalla, yksi minitomaatti oli vasta kypsänä...Kesä loppuu liian aikaisin...nyt tarvittaisiin aurinkoa kasveille...täällä on lämmintä, mutta pilvistä ja hyvin kosteaa...
VastaaPoistaTykkään hirmusti mun kasvihuoneesta, tosin sinne mahtuis paljon enemmänkin kasvamaan mitä tänä vuonna oli! Tomaaatit on hienosti nyt lähteneet kypsymään ja kurkkujakin pukkaa edelleen. :) Kiva kun saa omasta pihasta evästä.
PoistaSitä ei osaa kuvitella, miten eksoottiselta tällainen omavaraistelu tuntuu suuren maailman suurkaupungin asukkaasta! Nautinnollista sadonkorjuuaikaa!
VastaaPoistaKiitos! Kuin myös, ihailin valkosipuleitasi! 8)
Poista